Čakalo nás množstvo práce. Naším hlavným cieľom bolo zasadiť gaštany. Samotnej výsadbe predchádzala krátka porada o umiestnení jednotlivých stromov (Ide predsa o viacgeneračný projekt, tak nech je to oki :))
Výsadba gaštanov nie je zložitá len sa na ňu treba dobre pripraviť. Na to aby gaštan správne rástol musí sa v pôde nachádzať spriaznená symbiotická pôdna huba, ktorá spracúva živiny do formy prijateľnej pre vláskové korene gaštanu. Miest kde ju môžeme získať je viacero. Najjednoduchšie je nájsť iný gaštan a vziať pôdu spod neho. Ak sa nám to nepodarí je možné použiť aj zeminu spod lístia z bukového alebo dubového lesa. Buky a duby totiž patra do tej istej čeľade.
Daľším dôležitým faktorom je pH pôdy. Gaštan jedlý preferuje kyslejšie pôdy (pH 5 – 6). V prípade, že zem tieto parametre nespĺňa je potrebné primiešať do nej aj rašelinu.
Možno to znie trochu pracne, ale nenechajte sa odradiť. My sme to hravo zvládli. Pôdu sme zohnali spod iného gaštanu a zmiešali sme ju s rašelinou kúpenou v záhradkárskom obchode...
Ako sme postupovali:
Potom sme si pripravili zeminu. (Zmes rašeliny a pôdy spod iného gaštanu.)
Keď bola časť zeminy v jame zaliali sme ju vodou. (Po zasadení a zahrabaní sme sadenice poliali znova.)
A takto naše sadenice vyzerajú po zasadení. Každá dostala k sebe aj kôl aby ju niekto nepokosil, či nezlomil (A aby tam nebola sama ako kôl v plote...) Uložili sme okolo nich suchú trávu, aby udržiavala vlhkosť (mulč).
Ešte prikladám fotografiu, ktorá dokazuje, že naše stromčeky sú pravokorenené. V pôde vidíte gaštanka, z ktorého sadenica vyrástla.
No nasadením gaštanov naša sobotná misia ešte neskončila. Bolo potrebné doupravovať permahriadky okolo jabloní. Budúci týždeň je najvyšší čas na výsadbu.
Nakoniec sme ešte nasadili osem koreňov černíc. Zatiaľ sú len tak v riadku, ale plánujeme im postaviť oporný plôtik a okolo vysadíme nejaké bylinky...